KAMPANYALI ÜRÜNLER Yeni Gelenler Bizim Seçtiklerimiz Popüler Ürünler

Kategoriler

Stok Kodu:  BSH-C 50-25

BSH-C 50-25 1.000 M³ KANAL TİPİ SIĞINAK HAVALANDIRMA CİHAZI

TESLİM SÜRESİ 10 İŞ GÜNÜ

FİYATLARDA KARGO ÜCRETİ DAHİL DEĞİLDİR

İSTEĞE BAĞLI KURŞUN KAPLAMALI YAPILABİLMEKTEDİR

KURŞUN SEPERATÖRLÜ

  • Sığınak havalandırma santralleri prensip olarak iki farklı şekilde çalışmaktadır.
  • Normal zamanlarda taze hava G4 panel filtreden geçirilerek yollanmaktadır.
  • Savaş zamanında ise taze hava nükleer,biyolojik,kimyasal gazları soğurabilen aktif karbon filtre, hepa filtre ve kurşun aliminatörden geçirilmektedir.
BSH-C PDF İNDİR 
Kargoya veriliş süresi: 
5 Gün
9.742,74 TL
4.384,23 TL (KDV Dahil)
Döviz Fiyatı : 276,12 USD
Sepete Ekle

  Sığınakların havalandırılması tasarımında, sığınaktan yararlanan insanların, bulundukları koruma ortamında bulunma süreleri boyunca ortam havasının asgari yaşam koşullarına uygun olması sağlanmalıdır. Radyasyon, biyolojik ve kimyasal tozların ve parçaların sığınak içerisine sızmasını önlemek için iç ortamda dış ortama göre 50 Pa değerinde pozitif basınç yaratılmalıdır. Sığınak havası ısıtılmamalı, soğutulmamalı ve nemlendirilmemelidir. Sığınaklar, bir normal havalandırma bir de koruyucu havalandırma sistemlerini içermelidir. 

Sığınak Havalandırma Santrali Genel Özellikleri

Sığınak havalandırma santralleri standart klima santrali tasarımları ile imal edilmektedir. Cihazlar karkaslı yapı ile çift cidarlı paneller kullanılarak imal edilir. Sığınak havalandırma  santralinin tüm iç yüzeyleri kurşun levhalar ile kaplanmaktadır. Cihazların üzerinde acil durum ve normal çalışma damperleri kullanılmaktadır. Savaş durumlarında acil durum damperi normal zamanlarda ise normal çalışma damperi kullanılmaktadır. Santral üzerinde G4 kaba filtre F7 torba filtre Aktif karbon filtre NBC filtre ve kurşun eliminatör kullanılmaktadır. Kurşun eliminatör (X) ışınlarının süzülmesi için kullanılmaktadır.

 

Sığınak Havalandırma Santrali Ne İşe Yarar

Savaşlar insanlık tarihinin başlangıç noktasından buyana dünyanın gerçekleri arasındadır. İnsanlar din dil ırk ve etnik kökenlere göre ayrışarak sürekli bir çatışma ortamına girmiştir. Bu insanlığın bir gerçeğidir. Düşmana daha fazla zaiyat verebilmek için çok farklı silahlar icat edilmiş ve ülkeler bu faaliyetlere astronomik bütçeler ayırmıştır. 1750 sanayi devrimi savaş endüstrini dev bir sektör haline getirmiştir. Tıbbı ve medikal yönde gelişen teknolojinin bir atık maddesi olarak da biyolojik silahlar açığa çıkmıştır. Atom enerjisinin gücünün keşfinden sonra ise nükleer silahlar hızla üretilmeye başlanmıştır. Kimyasal silahlar da insanlığın korkulu rüyası haline gelmiştir. Tüm bu olumsuz durumların bertaraf edilmesi için çeşitli kanun ve yönetmelikler çıkartılmıştır. 3194 sayılı imar kanunu gereğince yapıların yer seviyeleri altına belli bir büyüklükte sığınak alanı yapılma zorunluğu vardır. Sığınak alanına üflenen havanın nükleer biyolojik ve kimyasal etkilerden arındırılması gerekmektedir. Sığınak havalandırma santralleri bu ihtiyaçlar doğrultusunda tasarlanmış ürünlerdir.

 

Sığınak Havalandırma Santrali Nerede Kullanılır

Yaşadığımız ülkenin jeopolitik olarak hassas bir bölgede olması Ortadoğu da yaşanan petrol ve güç savaşları ülkemizin her an tehdit altında olduğunun bir göstergesidir. Binaların bodrum katlarına inşa edilen sığınakların havalandırılması son derece önemlidir. Havalandırma işlemi yapılırken sığınak alanının havasının dış etkilerden temizlenmesi gerekmektedir. Bu cihazların temel kullanım yerleri bireysel ve toplu olarak inşa edilen sığınakların havalandırılması için kullanılır.

 

Sığınak Havalandırma Santralinin Diğer Sistemlere Göre Avantajlı Yönleri

Sığınaklarda havalandırma yapılırken bazı yanlış ve eksik uygulamalar yapılmaktadır. Taze hava sığınak alanına gönderilirken kaba filtre dışında herhangi bir filtrasyon sisteminden geçirilmemektedir. Sadece aspirasyon ve vantilasyon yapılarak basit yollu işin çözümüne gidilmektedir. Oysa gerçekte gerekli olan asıl sistem tam teşekküllü sığınak havalandırma sisteminin gerekli mevzuatlara göre yapılmasıdır.

 

 

 

Sığınak Santrali Tanım

Sığınak havalandırma santralleri prensip olarak iki farklı şekilde çalışmaktadır. Normal zamanlarda taze hava G4 panel filtreden geçirilerek yollanmaktadır. Savaş zamanında ise taze hava nükleer,biyolojik,kimyasal gazları soğurabilen aktif karbon filtre, hepa filtre ve kurşun aliminatörden geçirilmektedir.

Kullanım Amacına Göre Sığınaklar

Basınç sığınakları;

Nükleer silahların ani (ışık, ısı, basınç ve ilk radyasyon) ve kalıntı (radyoaktif serpinti) etkileriyle, klasik ve modern silahların tesirlerine, kimyasal ve biyolojik savaş maddelerine karşı korunmak amacıyla inşa edilen sığınaklardır. 

Serpinti sığınakları;

Nükleer silahların radyoaktif serpinti etkilerine karşı korunmak amacıyla inşa edilen sığınaklardır. Bu sığınaklar; kimyasal ve biyolojik savaş maddelerine, nükleer silahların zayıflamış basınç ve ısı tesirlerine ve klasik ve modern silahların parça tesirlerine karşı da korunma sağlarlar. Sığınağın çeşidi ne olursa olsun mekanik havalandırma yapılması zorunludur. Koruma zamanlarında dışarıdan alınan hava; nükleer tip hepa filtre, aktif karbon filtre, kurşun eliminator gibi filtreleme sisteminden geçirilerek sığınak içerisine verilir. Barış zamanlarında ise dışarıdan alınan hava sadece G4 tipi kaba filtreden geçirilerek sığınak içerisine verilir. 
Sığınaktan yararlanan insanların bulundukları koruma ortamında bulunma süreleri boyunca ortam havasının asgari yaşan koşullarına uygun olması sağlanmalıdır. Bedensel bir faaliyeti olmaksızın, yetişkin bir insanın teneffüs ettiği hava yaklaşık 0.5 m3/h (maksimum 8....9 m3/h); teneffüs edilmiş hava ise 35 °C ve %95'lik neme sahip olmakta ve ortalama olarak %17 02 , %4 CO2 ve %79 N içermektedir. 
Yeterli düzeyde hava değişimi sağlanabilmeli, ortamdaki CO2%2'den fazla ve oksijen seviyesi %19'dan az olmamalıdır. Radyasyon, biyolojik ve kimyasal tozların ve parçaların sığınak içerisine sızmasını önlemek için iç ortamda dış ortama göre 50 Pa değerinde pozitif basınç yaratılmalıdır. Sığınak havası ısıtılmamalı, soğutulmamalı ve nemlendirilmemelidir.

Benzer Ürünler

Ürünler yükleniyor